Uyku Apnesi BelirtileriUyku apnesi belirtileri arasında en önemlisi uyku sırasındaki solunum duraklamalarıdır. Pekçoğumuz horlamanın çok cididye alınması gereken bir problem olduğunu düşünmez. Ancak eğer sık tekrarlanıyorsa çok gürültülü horlamalar uyku apnesinin belirtisi olabilir. Uyku apnesi uykunun arasında solunumun durup yeniden başladığı yaygın ve tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tedavi edilebilir olsa da uyku apnesi genellikle fark edilmez. Uyarı işaretlerini nasıl tanıyacağınızı, uyku apnesini normal horlamadan nasıl ayırd edeceğinizi öğrenmek iyi bir uyku çekmenin ilk adımıdır.

Uyku apnesi uyurken nefes alma şeklinizi etkiler. Tedavi edilmemiş uyku apnesinde uyku sırasında solunum duraklar ya da çok yavaşlar. Solunum duraklamaları 10 ila 20 saniye sürer ve bir gece boyunca yüzlerce kez olabilir. Bunun sonucu olarak solunum duraklamaları kişiyi uykusundan uyandırarak uyku kalitesini bozabilir. Uyku apnesi nedeniyle gün içinde halsizlik, yorgunluk, uyku hali yaşanır ve bu durum konsantrasyon bozukluğu ve kazalara da yol açabilir. Uyku apnesinin uzun vadede yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları gibi başka rahatsızlıklara da yol açabildiği tespit edilmiştir. Tedavi ile uyku kalitenize ve sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

Uyku apnesi belirtilerini kendiniz fark etmeniz zordur. Bu konuda en önemli kaynağınız yataktaki partnerinizdir. Birlikte uyuduğunuz partneriniz uyku sırasındaki davranışlarınızdan uyku apnesi belirtilerini fark edebilir. Eğer yalnız yaşıyorsanız ve uyku apnesi şüpheniz varsa uyku seslerinizi kaydedebilirsiniz. 

Uykunuzda solunum duraklamaları, nefes nefese kalma ve gündüz yaşamınızda sürekli uykusuzluk hissi uyku apnesinin en yaygın belirtileridir. Gündüz işinizin ortasında kendinizi oturduğunuz yerde uykuya dalmı şekilde bulabilirsiniz. Gündüz uykusuzluk hissetmiyorsanız bile eğer uykunuzda solunum problemleriniz varsa doktora danışmalısınız. Diğer uyku apnesi belirtileri şunlardır:
 • Sabah başağrıları
 • Konsantrasyon ve öğrenme problemleri
 • Sinirli, depresif ve kendi kişiliğinden farklı davranışlar
 • İdrar yapmak için çok sık uyanmak
 • Uyandığınızda ağız kuruluğu ve boğaz yanması
Çocuklarda uyku apnesi belirtileri:
Yetişkinlerde görülen uyku apnesi belirtileri yanısıra çocuklarda uyku apnesi durumunda tuhaf pozisyonlarda uykuya dalma, uykuda altını ıslatma ve sık sık kabus görme durumlarına rastlanabilir.
Uyku Apnesi Belirtileri

Çocuğunuzda uyku apnesinden şüpheleniyorsanız pediatriste başvurmalısınız. Bademcik ameliyatı çocuklarda uyku apnesine de iyi gelen bir cerrahi çözümdür. 

Uyku apnesi rahatsızlığınız olup olmadığını anlamak için kendinize şu soruları sorun:
 • Haftada 3 geceden fazla mı horluyorsunuz?
 • Horlamanız yüksek mi? (Başka odalardan duyuluyor mu?)
 • Birlikte uyuduğunuz kimse size uykunuzda nefesinizin durduğunu söyledi mi?
 • Yüksek tansiyonunuz var mı ya da daha önce böyle bir şikayetten tedavi oldunuz mu?
 • Gündüz saatlerinde işiniz yokken aniden uykuya dalıyor musunuz?
 • Gündüz saatlerinde herhangi bir işin başındayken ya da araba kullanırken uykuya dalıyor musunuz?
Bu soruların çoğuna evet yanıtı veriyorsanız uyku apnesinden muzdarip olabilirsiniz. Derhal bir doktorla görüşmelisiniz. Uyku apnesi tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Uyku apnesinin resmi teşhisi için uyku testi yapılır, evinizde ya da klinikte bir gece boyunca uykunuz izlenir. 

Uyku apnesi olası nedenleri ve risk faktörleri:
Çocuk, genç, yetişkin ya da yaşlı herkeste uyku apnesi görülebilir. Uyku apnesi rahatsızlığı için daha çok risk altında olan kişiler özellikle şunlardır:
 • Aşırı kilolular
 • Erkekler
 • Ailesinde uyku apnesi olanlar
 • 65 yaş üzerindekiler
 • Afrikalı, Akdenizli ya da Okyanus adalarından kişiler
 • Sigara içenler
 • Kalın ve kısa boyunlular
 • Bademcik ve lenf bezleriyle ilgili rahatsızlıkları olanlar
 • Alerji ve diğer nedenlerle burun tıkanıklığı olan kişiler
Kilo vermek, kafeinden uzak durmak, sigarayı ve alkolü bırakmak, düzenli uyku saatlerine sahip olmak, sakinleştirici ve uyutucu haplardan uzak durmak, ağır yemeklerden uzak durmak uyku apnesinin tıbbi tedavisine yardımcı olabilecek önlemlerdir. Uyku apneniz varsa yan dönerek yatmanız nefesinizin durma anındaki boğulma ve benzeri riskleri azaltacaktır. Burun kanallarınızı da yatmadan önce sprey ve benzeri yöntemlerle açık tutmalısınız. 

Yayınlanma Tarihi : 27.04.2014 08:10:31

Uyku Apnesi Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Uyku Apnesi Belirtileri"

mustafa sessiz

Cevap Sayısı: 0
bende kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon vede reflü var son zamanlarda uyku bozukluğu ve horlama oturduğum yerde tv izlerkeh uykuya dalıyormuşum hissi oluyor ayrıca yüzü yukarı kesinlikle uykuya dalamıyorum yüzü yukarı yattığımda horlama oluyor acaba ben uyku apnesimiyim vereceğeniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

2015-01-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

kaya yilmaz

Cevap Sayısı: 0
kaya bendede uyku apnesi var benyut disindayim turkiyede tdavi olmakicin nereye bas vurmamgerek yardimci olursaniz son biryildirgecede iki uc defatikanmaoluyor uyku esnasindabagirma uyanamama esim uyandiriyo kendim uyanamiyorum okuduklarimm hpsini yasiyorum lutfen bilgi verirswniz sevinirim

2014-11-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

Bahadır

Cevap Sayısı: 0
Eşim uykuya daldığı sırada nefes alamaz hale gelip defalarca uykusundan uyanıyor gün içerisinde uykusuzluğun vermiş olduğu yorgunluk ta yaşamını hayli etkiliyor.Bir an önce gerekli tedavinin uygulanabilmesini araştırmaktayım.

2014-08-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet öz

Cevap Sayısı: 0
kısa uyku halinden sonra panik ile defalarca uyanıyorum ilk başlarda bunun psikolojik olduğunu düşünüyordum ama uyku artık uyku apnesi olduğuma neredeyse eminim umarım bir ilaç tedavisi vardır yada en kötü bir oprerasyonla kurtulabilirim çünkü hergece o aleti kendime takıcağımı hiç sanmıyorum

2014-07-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

cihan

Cevap Sayısı: 0
ben uykusuz kaldığımda bayılıyorum.

2013-06-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

serkan

Cevap Sayısı: 0
gurultulu uyu yorum agız kurulugum var yorgun ve kaygılı uyanıyorum ne tur ılac kullanam gecer yada tedavisi nasıldır tşk

2013-05-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

fatih

Cevap Sayısı: 0
günlük 8 saat uyuyorum ama yetmiyor 1.5 2 saat daha uyuyorum uyanırken terlediğimi farkediyoryum ayrıca bu uykuda yinede yetmiyor tüm gün uykluyorum

2013-02-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Uyku Apnesi Belirtileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Uyku Apnesi Belirtileri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

uyku apnesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018